ZEA- Kraj należy do szybko rozwijających się i najbogatszych państw Azji Zachodniej. Od powstania kraju przez dłuższy czas najwięcej dochodów przynosiła ropa naftowa. Jej wydobycie na szerszą skalę i eksport rozpoczęły się w Abu Zabi w 1962 r. i w roku powołania Federacji (1971) osiągnęły ok. 44,5 mln ton. Dubaj rozpoczął wydobycie ropy naftowej w 1970 r., a w 1971 wyprodukował już ok. 6,5 mln ton ropy. Obecnie ropa naftowa daje tylko ok. 18% PKB. Najważniejszym sektorem gospodarki są dziś transakcje finansowe, co jest wynikiem zliberalizowania rynku.
Arabia Saudyjska ma dodatni bilans handl. — 33,5 mld dol. USA; ponad 80% wartości eksportu stanowi ropa naft. (największy świat. eksporter) i produkty naft., poza tym eksportuje się gaz ziemny oraz siarkę (produkt odsiarczania gazu ziemnego), a także materiały budowlanych i produkty rolne; import obejmuje maszyny i sprzęt transportowy, wyroby elektrotechniczne, broń, żywność i in.; gł. partnerzy handl.: Japonia, USA, W. Brytania, Niemcy, Korea Południowa, Singapur.
Kuwejt- Wartość polskiego eksportu w 2011 r. wyniosła ca. 26,5 mln euro, importu zaś ca. 0.8 mln euro. Polski eksport odnotował więc wzrost o 27 procent w stosunku do roku 2010 r., a całość obrotów handlowych wzrosła o 23 procent (wynosząc ca. 27,3 mln. euro). Dostępne dane za okres styczeń 2012 – sierpień 2012 r. wskazują na istotny wzrost polskiego eksportu do – o 89 procent w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedzającego; wartość polskiego eksportu w ww. okresie 2012 r. wyniosła ca. 30.2 mln euro. Przy zachowaniu podobnej dynamiki wzrostu do końca 2012 r. należałoby oczekiwać wartości eksportu za cały rok 2012 w okolicach 50 mln. euro – najwyższego w historii.
Bahrajn- Wartość polskiego eksportu w 2011 r. wyniosła ca. 8.2 mln euro, importu zaś ca. 36.2 mln euro. W rezultacie Polska odnotowała ujemne saldo wymiany handlowej w wysokości ca. 28.0 mln euro. W wyrażeniu procentowym dane za 2011 r. w stosunku do 2010 r. prezentują się następująco: eksport spadł o 26 %, import o 4 %, zaś całość obrotów o 9 %. Dostępne dane za okres: styczeń 2012 – sierpień 2012 r. wskazują na istotny wzrost polskiego eksportu na Bahrajn – 114 procent w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedzającego; wartość polskiego eksportu w ww. okresie 2012 r. wyniosła ca. 9,9 mln euro.
Dubaj- długo znany na świecie jako centrum handlu w regionie Bliskiego Wschodu w ostatnich latach zmienił się w prawdziwie światowe centrum biznesu. Od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku Dubaj stopniowo rozszerza swoja handlowa aktywność poza swoją dotychczasową bazę krajów Zatoki Perskiej. Po przez swe strategiczne położenie oraz dogodne dla handlu liberalne prawo Dubaj stał się dla wielu firm idealną bazą do rozwoju swych kontaktów handlowych na rynkach Bliskiego Wschodu, Azji, wschodniej Afryki, a także na obszarach śródziemnomorskich. Właśnie w tym miejscu ścierają się główne szlaki handlowe na osi Wschód- Zachód oraz Północ-Południe. Obszary te stanowią niezwykle dynamicznie rozwijający się rynek, o łącznej populacji 1,4 mld. potencjalnych konsumentów, dlatego też obecność na tych rynkach stała się priorytetem dla wielu zagranicznych firm.